تبلیغات
وبلاگ مدرسه صدرا - چند ترفند بسیار جالب ویندوز کامپیوتر
وبلاگ مدرسه صدرا

برای این كه بتوانید از رایانه اتان راحت تر و بهتر استفاده كنید توجه شما را به چند ترفند
 جلب مبكنیم .

كاهش سرعت ناگهانی كامپیوتر :

اگر ناگهان از سرعت كامپیوتر كاسته شد و احساس كردید كامپیوتر شما كند كار میكند به احتمال فراوان دلیل آن استفاده از Cut و Copy یك فایل بزرگ و نگهداری آن در بخشی از حافظه انتقال اطلاعات كامپیوتر به نام Clipboard است. برای پاك كردن محتویات این حافظه .........

كه عامل اصلی از دست دادن سرعت كامپیوتر است انتخاب چند حرف ساده و كپی مجدد آن به كلیپ بورد حافظه را از اطلاعات غیر ضروری تخلیه خواهد كرد.

 

رنگ و خمیده نوشتن در مایكروسافت ورد :

برای پر رنگ كردن Bold و خمیده نوشتن Italic كلمات در مایكروسافت ورد راههای فراوانی مانند Ctrl B و Ctrl I وجود دارد. ساده ترین روش پر رنگ نوشتن كلمات و جملات تایپ علامت ستاره (شیفت و عدد 8) بدون فاصله دقیقاً در ابتدای كلمه و جمله و تایپ مجدد و بدون فاصله آن در انتهای جمله است. خمیده كردن كلمات هم با قرار دادن علامت خط تیره (شیفت و علامت منها) در اول و آخر كلمات انجام میشود.

 

كیبورد مجازی در ویندوز XP و ME :

همه ما نمی توانیم و یا نمی خواهیم با كیبورد تایپ كنیم. با كیبورد مجازی ویندوز و كلیك ماوس میتوان در نرم‌افزاری تایپ كرد. برای راه اندازی كیبورد مایكروسافت ابتدا با دگمه استارت شروع كرده و سپس Run را از آن انتخاب كنید در محل مخصوص دستور اجرای فرامین 3 حرف osk كه كوتاه شده On Screen Keyboard است را وارد كرده و سپس دگمه OK را فشار دهید تا كیبورد ویندوز در مانیتور ظاهر شود. حالا با استفاده از ماوس و كلیك بر روی حروف میشود به راحتی تایپ كرد.

 

 جلوگیری از قطع شدن مودم :

ارتباط با اینترنت اگر با خطوط تلفن و مودم ایجاد شده باشد به دلایل گوناگون قطع و وصل خواهد شد. انجام تغییر كوچكی در تنظیم مودم سبب خواهد شد تا مودم در صورت عدم دریافت علائم مخابراتی از كامپیوتر پس از گذشت 50 ثانیه فعال شده و از قطع ارتباط جلوگیری نماید.

 

ویندوز 98 یا ME: 

Control Panel >Modem >General >Properties >Connection > Advanced 

سپس در قسمت Extra Settings كد S10=50 را وارد كنید.

ویندوز XP: 

Control Panel >Phone and Modem Options >Modem >Properties >Advanced 

سپس در بخش Extra Settings كد S10=50 را وارد كنید. در صورتی كه در قسمت Setting كد دیگری دیده میشود كد جدید را باید با تایپ یك كاما از كد قبلی جدا كرد.

 

پر كردن صفحه در WORD :

پر كردن صفحه‌ای مملو از نوشته‌های نامفهوم با تایپ دستور =rand() انجام میشود. در این حالت 3 پاراگراف جمله تكراری The quick brown fox jumps over the lazy dog را نشان خواهد داد. با تغییر در پارامترهای داخل پرانتز میتوان به تعداد جملات و پاراگرافها افزود به طور مثال با دستور =rand(6,4) تعداد 6 پاراگراف كه هر یك از آنها 4 جمله دارند نشان داده خواهد شد.

 

جلوگیری از نمایش پنجره خطای ویندوز :

هنگام استفاده از ویندوز XP در صورتی كه سیستم با مشكلی مواجه شود در مانیتور پنجره‌ای مشاهده خواهد شد كه Error Reporting نام دارد و همه با دو دگمه Send و Do not Sent آن آشنایی دارند. در این پنجره، كامپیوتر علاوه بر نشان دادن مشكل سیستم از شما میخواهد در صورت اتصال به اینترنت این ایراد را به مایكروسافت ارسال كنید. برای رهایی از نمایش و ارسال Error و پیام خسته كننده آن ابتدا Control Panel را باز كرده و از میان آیكانهای آن System و سپس در بخش Advanced دكمه Error Reporting را فعال كرده و در مقابل عبارت Disable error reporting و But notify me when Critical errors occur علامت بگذارید. به این ترتیب این پنجره موقتاً از كار باز مانده و از نشان دادن پیام ایراد و ارسال آن به مایكروسافت خودداری خواهد كرد.

 

یافتن آدرس آی پی( بجز ویندوز xp) :

هر استفاده كننده از اینترنت دارای كد مخصوصی است كه به آن آی پی میگویند. آی پی Internet Protocol است و بر اساس آن هویت آدرس هر شخص در شبكه و اینترنت شناسایی می شود. برای یافتن آی پی خود كافی است در داخل پنجره Run دستور winipcfg را تایپ كرده و بعد دگمه OK را بزنید. 

Start> Run> type winipcfg in command line then press OK.

 

تغییر حروف از بزرگ به كوچك:

چنانچه بخشی از متن و یا تمام آن به اشتباه و یا عمداً با حروف بزرگ انگلیسی تایپ شده و تصمیم دارید آنها را به حروف كوچك تغییر دهید كافی است پس از انتخاب نوشته دكمه‌های Shift+F3 را همزمان فشار دهید تا متن به حروف كوچك تبدیل شود. استفاده مجدد از همان كلیدها بخش های لایت شده را به حروف بزرگ تبدیل خواهد كرد.

 

تایپ اعداد كسری :

برای وارد كردن اعداد كسری مانند ¼، ½ و ¾ كه در كیبوردهای كامپیوتر دیده نمیشوند میتوان به ترتیب كدهای Alt0188, Alt0189, Alt0190 را به كار برد. برای تایپ اعداد حتماً باید از قسمت Numeric Pad كه در سمت راست كیبورد قرار گرفته است استفاده شود.

 

خاموش كردن كامپیوتر با اسم رمز :

ابتدا یك اسم رمز برای كامپیوتر خود انتخاب كنید سپس از My Computer Control Panel آیكان System را كلیك كنید. در محل مشخصات و نام كامپیوتر این دستور را تایپ كرده و با فشار دادن دكمه OK از آن خارج شوید. كامپیوتر شما پس از آن برای خاموش كردن نیز به دانستن اسم رمز نیاز خواهد داشت.

Shutdown -r -m computer name -t 300 ا متغیرهای این دستور به این صورت است:

Computer name = اسم رمز كامپیوتر كه شما آن را انتخاب كرده‌اید

R=Restart, S=Shutdown, L=Log off

T300 نشان دهنده زمان خاموش شدن اتوماتیك به ثانیه است و میتواند با عدد دیگری جایگزین شود.

 

جابجایی عكسها در پاور پوینت :

برای حركت جزیی عكسهایی كه در اسلاید پاور پوینت قرار دارند نگاهداشتن كلید Ctrl و استفاده از فلش‌های چهار طرفه اجازه خواهد داد تا تصاویر در مقیاس بسیار كم تغییر مكان پیدا كنند.

 

از بین بردن پیام غیر ضروری در ویندوز xp :

استفاده كنندگان ویندوز اكس پی میدانند هرگاه ظرفیت هارد دیسك آنها به اندازه مشخصی رسید به طور مدام پیامی در مانیتور ظاهر می شود و در مورد كاهش حجم قابل استفاده هارد دیسك هشدار میدهد. جهت رهایی از این پیام مراحل زیر را دنبال كنید

 HKEY_ CURRENT_USER \Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Right-click Explorer and select New and DWORD Value.

In the right pane, rename the new value NoLowDiskSpaceChecks. Double click it

In the editing window, set the data value to 1(the number one).

Click OK to finish.

 

یافتن لینك ها در نمایشگر اینترنت :

در صورتی كه ماوس را در صفحات اینترنت بر روی برخی از عكسها و یا نوشته ها حركت دهیم به شكل دست تغییر شكل میدهد كه اصطلاحاً لینك نامیده می شود. پیدا كردن لینك های یك صفحه اینترنت و یا حركت از یك لینك به لینك دیگر بدون استفاده از ماوس با زدن یك ضربه بر روی دگمه TAB میسر می شود. استفاده همزمان از كلیدهای Shift + TAB لینك قبلی را پیدا خواهد كرد.

 

دانستن نام و دنباله فایل ها :

با انتقال آیكان هر فایل به داخل پنجره Run نه تنها نام فایل بلكه كلیه اطلاعات مربوط به محل بایگانی و نام شامل دنباله فایل نیز دیده خواهد شد.

 

بایگانی و بستن همزمان چندین فایل باز در word:

معمولاً برای بایگانی و یا خروج از چندین فایل باز باید هر یك از آنها را به تنهایی بست. اگر چندین فایل همزمان باز است قبل از خارج شدن كلید Shift را نگاهداشته و منوی مایكروسافت ورد را كلیك كنید. دو انتخاب دیگر به نامهای Close All و Save All به منوی فایل اضافه میشود و با استفاده از آنها میتوان تمام فایلها را همزمان بست و یا بایگانی كرد.


موفق و سربلند باشید.


حســــــــــــــــــــــــــین  گنـــــــــــــــــــــــــجه پـــــــــ ـ ــــ ـــ ـــ ــــو  ر نوع مطلب : ترفند ها، 
برچسب ها : آموزش کامپیوتر، ترفندهای كامپیوتر، ترفندهای ویندوز،درباره وبلاگ


وبلاگ کلاس 3/2 ریاضی دبیرستان صدرا 1 برای درس مبانی رایانه گروه گنجه پور
اعضای گروه:نیکونام . گنجی پور. کشاورز . کلهر . ولی

مدیر وبلاگ : حسین گنجه پور
نویسندگان
نظرسنجی
مطالعه ی این پروژه ها چه کمکی به شما کرده است؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار پرش به بالا
<--sadra-3.mihanblog.com --> <-- sadra-3.mihanblog.com -->